.pl domain
.online domain
.com domain
.xyz domain
.live domain
.world domain
.me domain
.tech domain

Najpopularniejsze domeny najwyższego poziomu, które mogą do Ciebie pasować

.pl

Wskaż klientom, że prowadzisz firmę w .pl

50,95zł

12,75zł /rocznie

Zarejestruj
.online

Najlepsza alternatywa dla .com. Uniwersalna i ogólnoświatowa.

63,69zł

3,99zł /rocznie

Zarejestruj
.com

Zbuduj zaufanie z najbardziej popularną i uznawaną domeną.

35,05zł

35,00zł /rocznie

Zarejestruj
.xyz

Krótka, niecodzienna i popularna domena, która przyczyni się do Twojego sukcesu.

38,19zł

3,99zł /rocznie

Zarejestruj
.live

Wskaż klientom, że prowadzisz firmę w .live

17,25zł

15,00zł /rocznie

Zarejestruj

.world

Zachęca odwiedzających do dzielenia się istotnymi sprawami.

17,25zł

15,00zł /rocznie

Zarejestruj

Oszczędzaj na nowych domenach:
.xyz, .asia, .online, .space, .net, .tech, .solutions, .world, .biz i więcej

Jak wybrać nazwę domeny

6 wskazówek, jak znaleźć idealną nazwę domeny

Łatwa do zapamniętania

Łatwa do zapamniętania

Nazwa Twojej domeny musi być łatwa do zapamiętania, a więc krótka. Nasza wyszukiwarka wolnych domen pomoże Ci znaleźć nazwę, która idealnie do Ciebie pasuje.

Dostosowana do Twoich odbiorców

Dostosowana do Twoich odbiorców

Wybierając nazwę nie zapominaj o swoich odbiorcach. Słowa kluczowe Twojej nazwy są bardzo ważne. Znajdź odpowiednie rozszerzenie z naszą wyszukiwarką wolnych domen.

Mniej znaczy lepiej

Mniej znaczy lepiej

Unikaj łączników i cyfr, używaj tylko znaków Unicode. Pomyśl o nazwie domeny jak o inwestycji! Dobra nazwa może być w przyszłości warta fortunę.

Sprawdź popularne słowa kluczowe

Sprawdź popularne słowa kluczowe

Skorzystaj z wyszukiwarki wolnych domen i znajdź domeny z popularnymi słowami kluczowymi. Zabezpiecz swoją markę i wykup interesującą Cię nazwę i jej wariacje z najpopularniejszymi rozszerzeniami.

Chroń swoja prywatność

Chroń swoja prywatność

Skorzystaj z opcji ochrony prywatności domeny, jeśli nie chcesz, aby Twoje prywatne dane były widoczne w bazie WHOIS.

Nie zwlekaj!

Nie zwlekaj!

Znalazłeś idealną domenę? Nie trać czasu na zastanawianie się! Pamiętaj, że najlepsze nazwy domen sprzedają się najszybciej.

Łatwy transfer

Masz już swoją nazwę domeny?

Możesz łatwo przetransferować tę domenę do Hostingera - wystarczy kilka kliknięć!

Masz już swoją nazwę domeny?

Dlaczego Hostinger?

Dlaczego warto zarejestrować domenę z Hostingerem?

Hostinger oferuje najtańszą rejestrację domen z natychmiastową aktywacją i specjalnym zespołem wsparcia na żywo.

Tanie domeny i odnowienia

Tanie domeny i odnowienia

Naszą misją jest oferowanie tanich domen! Tylko w Hostingerze otrzymasz najtańsze domeny wraz z usługami z najwyższej półki. Dzięki naszej specjalnej umowie z właścicielami TLD możemy zagwarantować wyjątkowo niskie ceny najpopularniejszych domen. Tanie domeny internetowe i niskie ceny odnowień to nasza największa siła. Dodatkowym narzędziem stworzonym z myślą o Twoim sukcesie jest nasza wyszukiwarka wolnych domen.

Zaufany rejestrator domen

Zaufany rejestrator domen

Hosting w jakości premium i najlepsze ceny domen - tylko w Hostingerze. Zaufały nam już miliony, renomowane firmy i dostawcy domen TLD. Hostinger jest częścią elitarnej społeczności rejestratorów domen, akredytowanym przez ICANN. Posiadamy ponad 40 jednostek biznesowych na całym świecie. Wybierz zaufanego dostawcę z gwarancją najwyższej jakości i dedykowanym zespołem wsparcia Live Chat.

Ochrona prywatności dla domeny

Ochrona prywatności dla domeny

Ochrona Twojej prywatności jest naszym najwyższym priorytetem. Rejestratorzy domen umieszczają wszystkie osobiste dane rejestrujących w bazie danych WHOIS, która w większości przypadków jest publicznie dostępna. Hostinger, jako zaufany i akredytowany dostawca domen ICANN, zapewnia ochronę prywatności domen, dzięki czemu wszystkie Twoje prywatne informacje nie zostaną ujawnione. Chroń swoją prywatność!

Darmowa domena

Darmowa domena

Znajdź nazwę domeny z najpopularniejszymi rozszerzeniami (TLD): .com, .net, co.uk, .org za pomocą naszego narzędzia do wyszukiwania wolnych domen... Czy wiesz, że Hostinger oferuje bezpłatne domeny, w większości planów hostingowych? Po prostu zamów jedną z naszych usług hostingowych z bezpłatną domeną i ciesz się pakietem „all-in-one” w wyjątkowo przystępnej cenie. Świetna okazja, by zacząć!

Zyskaj ochronę prywatności domeny

Ochrona prywatności

Zyskaj ochronę prywatności domeny

Chroń swoje dane osobowe! Gdy zarejestrujesz domenę, twoje dane osobowe trafią do publicznych baz danych, takich jak WHOIS. Korzystając z naszej usługi ochrony prywatności domeny, zastąpimy Twoje dane osobowe ogólnymi informacjami, które zapewnią Ci ochronę.

Dzięki .xyz Twoja wymarzona domena będzie dostępna!

Twoja wymarzona nazwa domeny nie jest dostępna? Nie z domeną .xyz! Sprawdź wolne domeny w naszej wyszukiwarce i zgarnij wyjątkową domenę, która nie jest dostępna z innymi rozszerzeniami.

Najlepsze ceny

Wyjątkowa domena w najlepszej cenie

Szukasz wyjątkowej nazwy, która jest wciąż dostępna? Postaw na .xyz!

Domeny .XYZ są tanie, krótkie i na czasie. Nazwy domen bez ograniczeń i barier językowych.

Najlepsze ceny

Jak zacząć z .xyz?

Zacznij od naszej wyszukiwarki Wolnych Domen i wybierz grupę docelową, a następnie wpisz słowa kluczowe, które cię interesują. Znajdź nazwę, która Ci odpowiada bez konieczności wydawania fortuny na domenę premium. Pamiętaj - teraz .XYZ to nowe .COM!

Get .xyz

Wyszukiwanie wolnych domen - najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące sprawdzania wolnych domen i domen ogólnie.

Nazwę domeny można porównać do adresu zamieszkania, ponieważ właśnie tak ludzie znajdują Cię w Internecie. Dlatego pasek w górnej części przeglądarki internetowej nazywany jest paskiem adresu - tam wpisujesz nazwę domeny, aby znaleźć stronę internetową.

Jeśli więc domena jest odpowiednikiem adresu to serwer, na którym hostowana jest Twoja strona internetowa jest odpowiednikiem budynku. Kiedy tworzysz stronę internetową, ustawiasz domenę w taki sposób, aby osoby, które wpisują Twoją nazwę domeny zostały przekierowane na Twój serwer. Jeśli nie byłoby nazw domen, osoby odwiedzające musiałyby wpisać adres IP twojego serwera (np. 87.249.281.92).

Praktycznie każda strona, którą odwiedzasz posiada nazwę domeny. Google.com to również przykład nazwy domeny. Facebook jest nazwą strony, a Fecebook.com jest nazwą domeny.

Domeny mogą być bardzo różne, jednak wszystkie posiadają jedną cechę wspólną - składają się z dwóch części, nazwy głównej (jak np. "Hostinger") i domeny najwyższego poziomu (np. ".com). Dostępnych jest wiele rodzajów rozszerzeń domen najwyższego poziomu, od kodu kraju (np. ".pl lub .de"), po specyficzne kody takie jak .gov dla organizacji samorządowych, czy .edu dla instytucji edukacyjnych.

Poza tym, w ostatnim czasie instytucja zarządzająca systemem domen ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów z USA), która zarejestrowała już ponad 330 mln domen, uznała konieczność wprowadzenia nowych rodzajów rozszerzeń domen. Z tego powodu opublikowana została cała masa nowych ogólnych rozszerzeń domen najwyższego poziomu (gTLD), m.in. takie jak .bike i .clothing, czy .guru i .ventures.

W rezultacie mamy ogromną różnorodność, jeśli chodzi o wybór domeny, ale jednocześnie znalezienie odpowiedniej nazwy może być trudne. To ważna decyzja - i potencjalnie jedna z najważniejszych, jakie kiedykolwiek podejmiesz. I mimo że możesz zmienić swoja nazwę, jeśli będzie taka potrzeba, lepiej tego uniknąć.

Kiedy rejestrujesz domenę internetową u zatwierdzonego rejestratora (takiego jak Hostinger), zyskujesz prawo do używania tej domeny przez określony czas.

Kiedy już zarejestrujesz domenę, następnie należy wskazać ją na serwerze, na którym znajduje się Twoja witryna. Pamiętaj, że "propagacja domeny", czyli rozpowszechnienie nowego adresu IP może zająć do 72 godzin. Dostawcy Internetu z całego świata potrzebują czasu na aktualizację swoich danych.

Nazwę domeny możesz powiązać z innymi usługami, takimi jak adresy e-mail. Możesz także utworzyć poddomeny (np. http://subdomena.twojeimie.com) oraz skonfigurować usługi przekierowania i przesyłania dalej. Możesz nawet kupić kilka domen i przesłać je wszystkie na tę samą stronę internetową.

Domeny są również interoperacyjne, co oznacza, że zwykle nie jesteś ograniczony do dostawcy, od którego kupiłeś domenę. Tak samo, jak możesz zmienić dostawcę usług hostingowych, możesz także migrować swoją domenę.

Istnieje kilka powodów, z których najbardziej oczywistym jest to, że jest to świetna metoda budowania marki. Nie ma nic bardziej nieprofesjonalnego niż marka, która hostuje swoją stronę internetową pod adresem: nazwamarki.wordpress.com. Ogólnie rzecz biorąc, strony internetowe, które wykupują i utrzymują nazwy domen, zwykle cieszą się lepszą pozycją i renomą.

Jednak Twoja domena ma dużo więcej właściwości. Powodem, dla którego ludzie często zakładają stronę internetową jest przede wszystkim to, że jest to coś, nad czym mają pełną kontrolę. Kiedy korzystasz z portali społecznościowych lub też darmowych blogów, czy nawet jeśli zarabiasz na sprzedaży na Amazonie, czy eBayu, jesteś całkowicie zależny o tych witryn. W przypadku, gdy zmienią się warunki świadczenia usług lub usługa ulegnie całkowitej awarii możesz znaleźć się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Kiedy zarejestrujesz własną domenę, nie będziesz musiał polegać na innych. Masz pełną kontrolę na tym jak korzystasz ze swojej domeny. Możesz kontrolować wszystkie powiązane adresy e-mail, określać, do którego serwera ma dostęp Twoja witryna, a nawet sprzedać lub przenieść własność, jeśli tylko tak zadecydujesz.

Tymczasem status Twojej domeny ma bezpośredni wpływ na pozycję witryny na stronach wyników wyszukiwania (SERP). Starsze domeny mają wyższy priorytet niż nowsze, a podstawą każdej wyszukiwarki jest model cytowania. Oznacza to, że określa się wpływ Twojej witryny na podstawie linków prowadzących do niej - jeśli więc nie jesteś właścicielem swojej domeny, wszystkie uzyskane przez Ciebie linki zostaną przypisane komuś innemu.

Nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zarejestrować wiele nazw domen, dlatego dobrym pomysłem jest zarejestrowanie każdej nazwy domeny, o której myślisz. W ten sposób, bez względu na to, co się stanie, będziesz ich właścicielem.

Na początku możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki wolnych domen i sprawdzić dostępność swojej nazwy z popularnymi rozszerzeniami. Standardowo możesz zacząć od wpisania nazwy swojej firmy lub jeśli zakładasz bloga, nazwę bloga. Jeśli domena jest dostępna w rozszerzeniu .com wówczas nie powinieneś się zbyt długo zastanawiać nad rejestracją.

Zazwyczaj nie jest to jednak takie proste, ze względu na ogromną liczbę zarejestrowanych domen. Jeśli nie znajdziesz interesującej Cię nazwy z rozszerzeniem .com, będziesz musiał/a wykazać się większą kreatywnością. Właśnie na tym etapie wyszukiwarka wolnych domen okazuje się być nieocenionym narzędziem. Bez wyszukiwarki będziesz zmuszony/a wpisywać po kolei wszystkie interesujące cię kombinacje nazw, dopóki nie znajdziesz czegoś dostępnego.

Zasadniczo najlepsze nazwy domen to takie, które łatwo zapamiętać i przeliterować, a nazwy wielu popularnych firm (takich jak YouTube, Snapchat, Instagram itp.) składają się z dwóch słów. Wypróbuj różne słowa w różnych kombinacjach, aż znajdziesz nazwę, która jest dostępna.

Na tym etapie warto sprawdzić również, czy nazwa Twojej domeny jest dostępna jako nazwa użytkownika w najpopularniejszych serwisach społecznościowych. Jeśli tak, zarejestruj się również tam. Być może wkrótce zdecydujesz się również na działalność w tamtym miejscu. Warto zabezpieczyć sobie taką możliwość, zanim ktoś przechwyci Twoją nazwę użytkownika.

Pamiętaj, że istnieje możliwość kupienia wielu domen i skierowanie ich na tę samą stronę. Taki zabieg może okazać się pomocny, w przypadku gdy nie masz pewności, czy kupić na przykład domenę z rozszerzeniem .com lub jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że Twoi obserwatorzy mogą przekręcać Twoją nazwę. Kreatywność to podstawa!

Kiedy zarejestrujesz domenę jesteś jej właścicielem przez określony przez Ciebie czas. Możesz jednak ją sprzedać lub przekazać własność komuś innemu.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że możesz kupić nową domenę. Musisz po prostu przejść przez cały proces rejestracji raz jeszcze i skierować nową domenę na Twoją stronę internetową.

Chociaż możesz zmienić nazwę swojej domeny, lepiej unikać takich sytuacji. W końcu im częściej używasz określonej nazwy domeny, tym mocniejsza się staje. W związku z tym, za każdym razem, gdy zmienisz nazwę możesz stracić wartość, na którą ciężko pracowałeś/aś.

Minimalny okres, na jaki możesz zarejestrować domenę to rok, jednak istnieje możliwość przedłużenia okresu rejestracji do trzech lat.

Ponadto zachęcamy do odnawiania ważności domen. Gdy nadejdzie termin odnowienia domeny, otrzymasz wiadomość e-mail z powiadomieniem. Umożliwiliśmy również ustawienie automatycznego odnawiania, tak aby rejestracja domeny była automatycznie odnawiana w określonych odstępach czasu, dopóki metoda płatności będzie aktywna.

Zależy od charakteru twojego pytania. Jeśli chodzi o sprawdzanie wolnych domen w wyszukiwarce to nie musisz dodawać www przed nazwami, których szukasz.

Jeśli chodzi o sposób stylizowania adresu URL po zakupie, sprowadza się to do Twojego osobistego wyboru, chociaż niezależnie od tego, z której opcji skorzystasz, upewnij się, że adres jest spójny. Jeśli Twoja witryna odpowiada zarówno pod adresem http://www.yourname.com, jak i http://yourname.com, jest ona traktowana jako dwie różne witryny.

Kiedyś strony internetowe zawierały www przed nazwą domeny, więc kiedy ich adresy URL były umieszczane na opakowaniach, plakatach i innych materiałach marketingowych offline, ludzie wiedzieli, że jest to adres „World Wide Web”. Jednak w dzisiejszych czasach Internet jest tak wszechobecny, że wpisywanie www nie jest już tak naprawdę konieczne, a wiele osób twierdzi, że usunięcie tego przedrostka ułatwia zapamiętanie adresów internetowych.

Sprawdzanie wolnych domen najlepiej zacząć od wpisania potencjalnych nazw / wyrazów, które przychodzą Ci do głowy. Nie zaprzątaj sobie głowy rozszerzeniem (np. .com) - wpisz nazwy, które Cię interesują i sprawdź wolne warianty.

Załóżmy, że szukasz „yourexamplesite” jako potencjalnej nazwy domeny. Kiedy wstawisz tę nazwę do pola wyszukiwania i klikniesz „sprawdź”, otrzymasz odpowiedź, że domena „yourexamplesite.xyz jest dostępna”. Poniżej zobaczysz, że chociaż domena yourexamplesite.com jest zajęta, to jest ona dostępna z innymi rozszerzeniami, w tym yourexamplesite.org i yourexamplesite.net.

Co ciekawe, oprócz sprawdzania wpisanego terminu, narzędzie do sprawdzania wolnych domen pokazuje również sugestie innych nazw. W powyższym przykładzie otrzymujemy „yes.it” i „yoexsi.com”, z których obie propozycje mogą stanowić ciekawe alternatywy. Nawet jeśli nie wybierzesz dokładnie tej samej nazwy domeny to być może dzięki propozycjom nazw wpadniesz na swój własny pomysł.

Możesz wpisywać różne nazwy w różnych wariacjach - bez ograniczeń. Bądź kreatywny, a w końcu znajdziesz swoją idealną nazwę.

Dobra wiadomość: nie mamy specjalnych wymagań dotyczących rejestracji domeny u nas. Jesteśmy otwarci na wszystkich - w tym na Ciebie!

W trakcie procesu rejestracji poprosimy Cię jedynie o podanie pewnych informacji, aby upewnić się, że w razie jakichkolwiek problemów będziemy mieć do dyspozycji Twoje dane kontaktowe. Musisz także podać prawidłową metodę płatności za domenę.

Nie musisz być naszym klientem, jeśli chcesz skorzystać z narzędzia do sprawdzania wolnych domen i zarejestrować domenę. Możesz wskazać domenę, którą zarejestrujesz u nas, na hosting, którego jesteś właścicielem w innym miejscu. Naszym zdaniem jednak najlepiej (i najwygodniej) jest trzymać wszystko w jednym miejscu, dlatego oferujemy zarówno usługi hostingu, jak i rejestracji domen.

Oczywiście! Jak już wspominaliśmy, kiedy zarejestrujesz domenę jesteś jej właścicielem - a nie firma, która dokonywała rejestracji.

Jednak Twoja domena musi spełniać pewne wymagania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przenoszenia domeny to kliknij tutaj, aby odwiedzić naszą stronę do transferu domen . Łatwo jest zacząć, a my zapewniamy wszystkie informacje potrzebne do przeprowadzenia Cię przez ten proces.

TLD (ang. top-level-domain) oznacza „domenę najwyższego poziomu” i odnosi się do ostatniej części adresu internetowego po ostatniej kropce. Na przykład: .com, .gov i .org. Nie możesz mieć strony internetowej bez TLD, a każda nazwa domeny składa się z nazwy (np. Hostinger) i rozszerzenia - TLD (tj. .Com).

Wspaniałą rzeczą w TLD jest to, że zwykle mówią nam coś o witrynie, na którą wskazują. Z wyjątkiem rozszerzenia .com, które pierwotnie oznaczało „komercyjny”, ale z którego obecnie korzysta prawie każdy. Inne przykłady to .org (organizacja), .edu (edukacja) i .gov (rząd).

TLD można podzielić na dwie dodatkowe kategorie: domeny najwyższego poziomu z kodem kraju (ccTLD) i ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD).

Krajowe domeny najwyższego poziomu (ccTLD) to podkategoria domen TLD, które są używane do identyfikacji konkretnego kraju. Stanowią one sygnał zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek, że witryna jest przeznaczona dla odwiedzających z określonego regionu. Na przykład Google ma Google.com jako swoją ogólną witrynę, ale odwiedzający w Wielkiej Brytanii mogą odwiedzić Google.co.uk, a w Niemczech - Google.de.

Ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD) są najczęstszym rodzajem nazw domen, po części dlatego, że ta kategoria obejmuje domeny .com - które mają więcej rejestracji niż wszystkie ccTLD łącznie.

Kiedyś głównymi domenami gTLD były rozszerzenia .com, .org, .net, .edu, .gov i .mil, ale liczba dostępnych domen gTLD została zwiększona, w wyniku czego obecnie istnieje wiele innych dostępnych rozszerzeń domen gTLD, w tym .online, .xyz i .name.

Niedługo! W zasadzie oferujemy natychmiastową rejestrację i aktywację domeny, dzięki czemu Twoja nowa domena będzie od razu gotowa do użycia.

Co więcej, proces rejestracji przebiega tak szybko i sprawnie, jak to tylko możliwe. Rejestracja domeny trwa zaledwie kilka minut.

Hostinger oferuje darmową domenę z planami hostingu Premium lub Business. Możesz zacząć już za 10,99zł/miesiąc. Skorzystaj z wyszukiwarki domen, znajdź idealną nazwę domeny i nie zwlekaj - złap okazję i zarejestruj ją od razu!

Jeśli żądana nazwa domeny jest już zajęta, najlepiej jest rozważyć inne warianty. Na przykład możesz dodać inne słowo do nazwy lub zamienić jedno słowo na inne. Być może możesz zarejestrować tę nazwę z innym rozszerzeniem, na przykład z rozszerzeniem z grupy ccTLD zamiast .com.

Inną opcją jest użycie łączników np. zamiast mywebsitename.com, możesz wypróbować my-website-name.com. Bądź jednak ostrożny/a - nie chcesz raczej wywołać zamieszania poprzez nazwę domeny, która jest zbyt podobna do nazwy innej domen.

Znalezienie właściwej nazwy domeny wymaga połączenia sztuki z nauką. Proces ten często wiąże się również z cierpliwością, a także metodą prób i błędów. Gdzieś tam jest odpowiednia dla Ciebie nazwa domeny. Szukaj, aż znajdziesz.

Ochrona prywatności jest czasem nazywana ochroną prywatności w bazie WHOIS, ponieważ ukrywa pewne informacje o właścicielu domeny, które w innym przypadku byłyby możliwe do wyszukania poprzez wyszukiwanie w bazie WHOIS.

WHOIS jest międzynarodową organizacją, która przechowuje i wyświetla dane o domenach i ich rejestratorach, w tym o tym, kiedy zostały zarejestrowane, kiedy wygasają, kto je zarejestrował i gdzie wskazują odpowiednie domeny.

Oznacza to, że każdy może wpisać nazwę domeny do bazy danych WHOIS i pobrać informacje o niej. Ochrona prywatności jest dodatkiem, który pozwala tego uniknąć, jeśli wolisz pozostać anonimowy/a.

Ochrona prywatności nie jest oczywiście dla wszystkich, ale jeśli wolisz zastąpić swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail i nazwę firmy kompletem ogólnych, niemożliwych do zidentyfikowania informacji, być może jest to opcja dla ciebie.

Przyjrzyjmy się najpierw podobieństwom: wszystkie są domenami gTLD (funkcjonalne domeny najwyższego poziomu), które są dostępne do rejestracji publicznej. Oznacza to, że tak długo, jak nikt inny nie zarejestrował konkretnej nazwy domeny, której szukasz, możesz ją uzyskać wraz z którymkolwiek z tych rozszerzeń.

Każda z domen gTLD ma nieco inne znaczenie, dlatego zwykle najlepiej wybrać to, które najlepiej pasuje do Twojej witryny. Rozszerzenia .com są zwykle używane do celów komercyjnych, takich jak sklep internetowy lub witryna firmowa. Coraz częściej są też używane domyślnie, ponieważ insynuują pewien poziom zaufania. Rozszerzenia domen .net były pierwotnie używane przez firmy sieciowe (takie jak dostawcy usług internetowych), ale obecnie są stosowane również do innych celów.

.org jest nadal w dużej mierze wykorzystywany, jak pierwotnie zamierzano, czyli jako gTLD dla organizacji charytatywnych, społecznych i organizacji lokalnych. Tymczasem .info jest skierowane do stron internetowych udostępniających informacje, takich jak strony wiki i witryny z tutorialami.

Dla wszystkich tych rozszerzeń gTLD jest pewna przestrzeń. Nie ma reguły, która mówi, że musisz użyć jednego lub drugiego rodzaju rozszerzenia domeny - i żadnego testu, który musisz zdać, jeśli chcesz którąś zarejestrować. Pomyśl o nich raczej jako o wskazówkach, a nie o wytycznych - jeśli pozwoli ci to uchwycić idealną nazwę domeny.

Twoja domena jest jak Twój adres, a hosting jest jak dom, w którym mieszkasz. Jeśli chcesz uruchomić stronę internetową, potrzebujesz zarówno domeny, dzięki, której ludzie znajdą Cię w sieci, jak i usługodawcy hostingowego, który przechowuje realną stronę internetową.

Domeny i hosting w pewnym sensie pozostają w symbiozie tak jak oprogramowanie i sprzęt lub yin i yang. Chociaż technicznie możliwe jest posiadanie jednego bez drugiego, najlepiej działają, gdy współpracują, dlatego wielu dostawców hostingu oferuje rejestrację domen oraz wielu rejestratorów oferuje hosting.

Możesz oczywiście oddzielić te dwie usługi i zarejestrować domenę za pośrednictwem jednej firmy i kupić hosting od innej. Jednak zwykle jest to bardziej czasochłonne - an także droższe - więc po co?